Учим сербский язык вместеСреда, 24.04.2024, 04:41

| RSS
Главная |
Меню сайта

Vic dana

Jeste li znali da
Block content

Подписка
Учим сербский язык вместе - полезные материалы

Подписаться письмом

Мини-чат

РТС :: Вести

Главная » 2012 » Август » 17 » Zorka предлагает аудиокниги (драмы) на сербском 1
08:44
Zorka предлагает аудиокниги (драмы) на сербском 1
Zorka предлагает аудиокниги (драмы) на сербском:
"На rutrekere выкладываю аудиокниги на сербском - долго собирала их по сайтам. Заходите."

Жанр: Драмы
Издательство: РАДИО БЕОГРАДА
Время звучания: общее 02:51:57
Тип аудиокниги: аудиоспектакль
Аудио кодек: MP3
Битрейт аудио: 32 кбит/с. Не смотря на малый битрейт, запись профессиональная, хорошего качества и заслуживает внимания.
Описание: Вашему вниманию предлагаются 5 аудиоспектаклей Белградского радио  (Драмски програм Радио Београда), представляющих современную сербскую драму.  К 2 из них прилагается текст в формате PDF.
Источник:  Файлы предоставляются авторами для свободного скачивания на их сайте. 

Драмы:
 Мирослав Йозич- Утопленик и двоица 00:25:36
 Иво Андрич - EX PONTO 00:40:00
 Милош Илич - Смерть королевича Марко 00:29:36
 Миомир Петрович - Огонь Галия 00:35:34 (+ PDF)
 Народный сказ (рассказ) – Немужской язык 00::40:22 (+ PDF)

Подробности:

Мирослав Јозић: УТОПЉЕНИК И ДВОЈИЦА ( Мирослав Йозич - Утопленик и двоица)

00:25:36
Кратак садржај: У драми, која кореспондира са бекетовским светом апсурда и зачудности, аутор се поиграва и са темом односа између сна и стварности. Два главна лика до краја драме осцилирају на танкој граници између реалности и фантазмагорије, да би се на крају драме читава њихова стварност претворила у огромни простор с оне стране живота. Кроз хуморно и у исто време суптилно поигравање са варљивошћу наше свести, чију објективност писац потпуно доводи у питање преокретом на крају драме, ми се, као слушаоци, заправо налазимо у свету у коме фантастика служи постављању питања о чврстини и реалности обриса саме стварности.

RU: Драма в стиле абсурда и фэнтэзи. Автор играет на отношениях между сном и действительностью. Два главных героя до конца драмы балансируют на грани между реальностью и фантасмагорией, и, в конце концов их действительность плавно перетекает в свою противоположность.
 Подойдя с юмором к этим вопросам, писатель тем не менее использует жанр фантастики для постановки вопросов о реальности и незыблемости образов самой действительности.

Народна приповетка: НЕМУШТИ ЈЕЗИК (Народный сказ (рассказ) – Немужской язык)
 
00:40:00
Кратак садржај: Радослав Миленковић је направио драму према мотивима познате народне бајке Немушти језик наглашавајући основну нит приче о човеку који добије и искористи прилику да буде више од човека, а затим открива да је управо на тај начин изгубио човека у себи. Ову изразито суптилну нит приче о човеку који добија и на своју несрећу користи змијски језик, аутор драме комбинује са лирским народним песмама, брзалицама и изрекама, које се углавном концентришу око женских тема рађања и продужавања врсте, управо да би акцентовао тренутак, климакс драме у којем главни јунак удара своју трудну жену и одмах схвата да је, покушавајући да буде више од онога што му је од Бога дато, изгубио своју хуманост, оно у себи што га чини човеком.

RU: Радослав Миленкович написал драму по мотивам известной народной байки(сказки).
 Сказка намечает основную нить притчи о человеке, который использовал удобный случай подняться выше других людей ,и в результате потерял себя как человека. Эту главную тему повествования о человеке, получившем на свое несчастье змеиный язык, автор драмы сопровождает народными лирическими песнями, изречениями и поговорками.

Милош Илић: СМРТ КРАЉЕВИЋА МАРКА ( Милош Илич - Смерть королевича Марко)

00:29:36
Кратак садржај: Легендрани јунак епске народне поезије и народних предања виђен из сопствене перспективе, као једног од првих модерних јунака чија се вредност не потврђује на бојном пољу него кроз дугорочно и смислено промишљање правог смисла љубави према свом народу. Марко Краљевић се на тај начин издиже изнад мита и истине свог јунаштва и храбрости и претвара у човека који поштује и по сваку цену брани праве хуманистичке вредности. Аутор драме је у раду користио историјске изворе о митском јунаку народне позије, који је као стварна историјска личност испољио не толико класично-херојске колико универзалне, дубоко људске квалитете

RU : Королевич Марко -Легендарный герой эпической народной поэзии и народных преданий. Он один из первых современных героев чье достоинство подтверждается не на поле брани, а приходит через долгие поиски здравого смысла и любви к своему народу. Марко в этом смысле поднимается над мифом и превращается в человека, который борется за человеческие ценности.
 Автор драмы использовал исторические сведения о мифическом герое народной поэзии, который, как реальная историческая личность, не только классический, но и универсальный герой, с глубоко человеческими качествами.

Иво Андрић: EX PONTO ( Иво Андрич- EX PONTO)

00:40:00
Кратак садржај: Ова лирска проза је разговор песника са душом, али и њена исповест у самоћи и тишини тамнице. У таквим околностима биће је одвојено од свега, збуњено и застрашено суровошћу света. Ма колико се условни монолог доживљава као окренутост песника себи и свом унутрашњем свету, као разговор с душом, она је и обраћање песника Богу, људима и води дијалог са свима њима. Основно егзистенцијално стање у коме се субјекат налази јесте утамниченост, одвојеност од света и људи, самоћа, тишина и ћутање, а осећања која настањују и преплављују дело су бол, очај и страх. Андрић субјективни тон исповедања диже на ниво општег сазнања и универзалног искуства, у коме препознајемо и себе и друге, прошле, садашње и будуће страдалнике.

RU :Эта лирическая проза –разговор поэта с душой, или его исповедь в тишине темницы. Он в уединении, отошел от дел ,ушел от всего сбивающего с праведного пути сурового мира. Этот условный монолог -переживания поэта, уход в себя ,в свой внутренний мир и поворот к своей душе. Она и есть обращение поэта к богу и людям.

Миомир Петровић: ГАЛЕРИЈЕВЕ ВАТРЕ (Миомир Петрович - Огонь Галия)

00:35:34
Кратак садржај: Драма се бави последњим данима римског императора с почетка IV века Галерија Максимијана, који се од дачког говедара уздигао до царског достојанства. На убедљив начин оживљава се доба ширења хришћанства, али се говори и о тадашњим заблудама о уједињењу света. У овом романескном трилеру Галеријев ратни друг, легионар Леокрит, враћа се у Felix Romulianu - данашњи Гамзиград, у источној Србији, са жељом да убије овог владара Источног царства. Повод за освету су лични разлози. Међутим, долази до драматичних преокрета...

RU :Драма рассказывает о последних днях римского императора начала IV века Галия Максимилиана, который прошел путь от слуги до царя.
 Перед нами оживает эпоха развития христианства, рассказывая о заблуждениях того времени. Друг Галия ,легионер Леокрит, возвращается в город в восточной Сербии, желая убить властителя Восточного царства. Поводом для этого служат личные причины. И все разворачивается весьма драматично….


Надеюсь будет полезно. Всего доброго.
Zorka

Просмотров: 1853 | Добавил: dalekod | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 1
1 Елена  
0
БРАВООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООО

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Форма входа

Поиск

Архив записей

Друзья сайта
  • "Сербско-русский" и "Русско-сербский" онлайн словари

  • Блог о Сербии и Балканах. Самоучитель, учебник сербского языка.

  • "Почтовый Голубь" - Школа начинающих рассылководов.

  • Иняз-спорт - тренировка иностранных языков



  • Статистика

    Опрос
    Како се опуштате?
    Всего ответов: 157

    Облако тегов


    Copyright Dushko © 2024
    Сделать бесплатный сайт с uCoz